KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA!

Dla Stowarzyszenia Kin Studyjnych stworzyłam oprawę graficzną na wydarzenie pt. KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA! Jest to projekt realizowany we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studiem DI Factory, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.

„W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji” – mówi Marlena Gabryszewska, Prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Wyboru tytułów dokonał Dyrektor Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Tomasz Kolankiewicz, tłumacząc: „W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u”.

Lista tytułów:

1. Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958

2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959

3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960

4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960

5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960

6. Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973

7. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976

8. Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979

9. Gorączka – Agnieszka Holland, 1981

10. Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981

historia polskiego kina

ilustracja, plakat, film, kino, krótka historia polskiego kina, stowarzyszenie kin studyjnych,
ewelina gąska